Kontakt

Kontakta föreningen via e-post: info@bebyggelsehistoriska.se

Styrelse:
Sofia Meurk, ordförande.
Driver företaget Omreda AB sedan 2007. Är kulturhistoriker och kommunikatör med ett extra stort intresse för renovering utifrån befintliga värden. Har en bakgrund inom musei- och fastighetsbranschen. Nås på sofia@bebyggelsehistoriska.se

Jan Perotti, kassör.
Nås på jan@bebyggelsehistoriska.se 

Björn Lunding
Civilingenjör Väg och vatten med inriktning på huskonstruktioner, särskilt ombyggnader i kulturbyggnader. Har även en Fil. kand. i konstvetenskap. Nås på bjorn@bebyggelsehistoriska.se 

Ingela Blomberg, nås på ingela@bebyggelsehistoriska.se 

Jennifer.
Läste kursen Bebyggelsehistoria vid Stockholms Universitet 1995. Tycker även om praktisk byggnadsvård och har deltagit i flera byggnadsvårdsläger som anordnas av Svenska föreningen för byggnadsvård. Nås på jennifer@bebyggelsehistoriska.se 

Mats Persson, nås på mats@bebyggelsehistoriska.se 

Stina Hagelqvist, nås på stina@bebyggelsehistoriska.se 

Ulrika Bask, nås på ulrika@bebyggelsehistoriska.se

Carla Hedberg, suppleant och webbansvarig.
Samhällsplanerare med konst- och arkitekturhistoria som huvudämnen. Delägare i C&S Hedberg AB, som bl a driver antikvariatet Boksamlaren. Nås på carla@bebyggelsehistoriska.se